top of page
  • תמונת הסופר/תYael Lerner

אפילו הפרחים התחפשו: איפה תוכלו למצוא מרבדים של תורמוס ההרים? פוסט צבעוני במיוחד לפורים!

את הגבעולים עטורי הפרחים הכחולים־עמוקים של תורמוס ההרים רואים למרחוק. הוא גדל במרבדים גדולים, משוויץ בצבעו המרהיב, שאיש לא יעז לפספס. תקופת הפריחה שלו היא פברואר עד אפריל, אז איפה תוכלו לראות אותו ברחבי הארץ? אספתי עבורכם כמה מסלולי טיול קלילים. זיכרו: מדובר בפרח מוגן ואין לקטוף אותו!!!

שמורת התורמוסים. צילומים יערה ווקסלבאום- סטול


שמורת התורמוסים- נעורה


בסמוך לעפולה מול נופי עמק יזראעל ודרומית ליישוב נעורה תמצאו גבעות שהתחפשו להן למגבעות פרחוניות, מכוסות בתורמוסי הרים בסגול כחול עז, מראה שצלמת אחת מוכשרת במיוחד בשם Yaara Waxelbaum-Stahl הצליחה להנציח בכישרון רב!

נקודת מוצא וסיום: שביל עפר למרגלות רכס גבעת המורה, סמוך לכפר נעורה.

בוייז: שמורת תורמוס ההרים, נעורה

דרגת הקושי: קלה

אורך המסלול: כ־500 מטר

משך הטיול: כשעה

שמורת התורמוסים. צילומים יערה ווקסלבאום- סטול


תורמוס ההרים | נחל תבור


אחד המקומות היפים לצפות בפריחתו עזת הצבע של תורמוס ההרים הוא אזור הקניון הסלעי והקסום של נחל תבור. הקניון הזה, אורכו בסך הכל כקילומטר וחצי, אך הוא זה שמביא את רוב התהילה (ואת רוב המטיילים) לנחל כולו, הנמתח לאורך כ־30 ק"מ.

כדי להגיע לקניון הזה יורדים מהרכב בחניון האתר וצועדים בשביל המסומן בכחול. לאחר כשני ק"מ מגיעים אל נחל תבור. ממשיכים עם השביל צפונה עד ששוטפים את העיניים בים של פריחות אביביות. כחצי ק"מ לאחר מכן שוכן הקניון המפורסם שבליבו זורם הנחל בין קירות סלע זקופים.

מי שאינו מעוניין לצעוד את המסלול כולו יבחר נקודת מנוחה מול המים, ירווה מהנוף המקסים ויחזור בדרך שבה הגיע. מי שחפץ לעשות את המסלול המלא ימשיך מערבה בדרך שהיא מעט קשה יותר ודורשת טיפוס תלול למדי. השביל הכחול פוגש בשביל שחור, ושוב כחול, עד לרכב השני, הממתין בפאתי קיבוץ גזית.

הגעה: נוסעים בכביש מספר 65 ובצומת גזית פונים דרומה לכביש מספר 7276. חולפים על פני הכניסה לקיבוץ גזית וממשיכים בדרך עפר לפי סימון השבילים השחור. מדרך העפר פונים מזרחה לדרך המסומנת בכחול. לאחר כמה מאות מטרים מגיעים לחניון. הרכב השני ימתין מצפון־מזרח לקיבוץ גזית (אפשר להגיע גם ברכב אחד - המסלול יתארך בכ־2 ק"מ).

אורך המסלול: כ־6.5 קילומטרים

משך המסלול: 4-2.5 שעות

רמת קושי: בינונית


תורמוסים בנחל תבור. צילום מוחמד מסאלחה (אבו רמזי), רשות הטבע והגנים


שמורת אלוני קדימה


בשמורת אלוני קדימה תמצאו מקבץ קטן ואיכותי של פריחות עוצרות נשימה והכי חשוב- תורמוסים בפריחה לבנבנה ורודה וענוגה! כשתגיעו ליישוב קדימה ותעברו בדרך את כל שדות התותים, החנו את הרכב בכניסה לשמורה ותתחילו לצעוד בינות לעצי אלון עתיקים, פריחות יפהפיות של אירוס הארגמן, תורמוסים לבנבנים ורודים והרבה שדות תותים לנצח. שימו לב, השמורה זעירה וקצרצרה, צעידה של כמאה מטרים בלבד בין פריחות יפהפיות בשביל נחמד ומסומן, חלק מהשבילים הצדדיים סגורים לרגל שיקום. ואם תרצו לאכול תותים, מומלץ להצטייד אצל מוכר התותים בכניסה, (אם הוא שם), כי הקטיף אסור. לאחר ביקור בשמורה המקסימה תוכלו להמשיך לטייל לצד שטחים חקלאיים לכיוון יער קדימה. ייתכן ובדרך תיתקלו מכולות מלאות תפוחי אדמה, כלים חקלאיים כבדים שהילדים יהנו להביט בהם ושדות שנחרשו. בבקשה תצעדו רק לצד השדות ולא בתוכם, מדובר בשטחים פרטיים. ביער קדימה אפשר לערוך פיקניק נחמד. חשוב להיזהר: מדי פעם עוברים נערים רכובים על סוסים ביער, אז השגיחו על הילדים. הטיול מתאים לילדים קטנים, ניתן גם בעגלות במאמץ קל..תלוי במצב הבוץ. ליער קדימה תוכלו להגיע עם הרכב או בהליכה. טיול נהדר לשבת חמימה, ובכלל. איך מגיעים? רישמו בוייז אלוני קדימה


אלוני קדימה. מסלול פריחות קטן שבו תיראו תורמוסים לבנבנים ורודים ופיקניק ביער קדימה


תל שוכה


גבעת התורמוסים (תל שוכה) בעמק האלה היא אתר פריחה יפהפה שילבלב עד אפריל. כשתגיעו למקום תוכלו להינות ממרבדים של תורמוס ההרים הסגול ופריחת החרדל הצהובה שיעלו חיוך על פניכם. הגבעה מתנשאת לגובה של כ-347 מטרים מעל פני הים בצידו המערבי של עמק האלה, מול תל עזקה. טפסו על התל בזהירות ולכו בשבילונים המסומנים בלי לדרוך על מרבדי התורמוסים. הנוף של עמק האלה מהפסגה עוצר נשימה בשיא פריחתו והדרו. שימו לב! בזמן הסיור על התל צריך להשגיח על ילדים קטנים ולא לרדת מהשביל - בשטח ישנם בורות רבים לא מסומנים. איך מגיעים? רשמו ב-WAZE "גבעת התורמוסים"


תל שוכה. צילומים: אורנה בן חיים, יעל לרנר


320 צפיותתגובה 1

1 Comment


sharonmachat
sharonmachat
Feb 24, 2021

צילומים יפייפיים!

Like
bottom of page