top of page
  • תמונת הסופר/תYael Lerner

אי שם- מעבר לקשת. טיול סתווי מענג ונגיש במערת קשת בגליל המערבי

מערת קשת שוכנת בליבו של פארק אדמית בשמורת בצת בגליל המערבי. מדובר באחד המסלולים הקלילים, הנגישים והיפים בארץ שבהם מצאנו את כל מה שאנחנו מחפשים בטיול- נוף מרהיב לעבר הים התיכון, מפרץ חיפה והגליל, מערה ממנה משתלשלים גולשי סנפלינג, פריחות- הפעם סתווניות ואפילו כמה רקפות! ושפע של מקומות לפיקניק מענג. אפילו ג׳ק, הכלב שלנו נהנה!


מערת קשת. מסלול יפהפה, נגיש וקליל במיוחד!!


כבר כשתטפסו בדרך הנוף היפהפייה לפארק אדמית לא תוכלו שלא להרגיש כאילו שאתם במדינה אחרת, שבה יערות עבותים, פרות ועגלים רכים מלחכים עשב טרי לאחר הגשם ואנחנו, יחד עם ג׳ק, הכלב שהוא בן משפחתנו לכל דבר, מתרגשים לקראת הצפוי לנו. נסענו בעקבות השילוט לפארק אדמית עד לרחבת החניה המרכזית של הפארק. הילדים לא יכלו לחכות יותר אחרי שסיפרתי להם כל כך הרבה על המערה. אז התחלנו לצעוד לתצפית על המערה מרחבת החניה המרכזית עם השילוט כ-10 דקות. השביל נוח להליכה ומונגש לבעלי מוגבלויות עד לתצפית. בכניסה לשביל מימין יש שירותים.

במהלך ההליכה, מיד אחרי שתעברו את מבנה השירותים תוכלו לראות ולבקר במצפור לזכר אלדד רגב ואודי גולדווסר ז"ל. המצפור משקיף על הגבול בין לבנון וישראל. וזה המקום לספר לילדים שאנחנו נמצאים ממש על הגבול בין המדינות, הילדים שלנו התעניינו מאוד במערכת היחסים בין המדינות ובקרבה שלנו. המשכנו עם השביל המתעקל ימינה ושמאלה בין מגוון החורש והעצים של ארצנו והתרגשנו לגלות פריחה גדולה וסגולה של סתווניות, חצבים שכבר יבשו ואפילו כמה רקפות! לפני ההגעה למערה עובר השביל גם במצפור לזכר טופז אבן-חן ז"ל אשר נספתה באסון השריפה בכרמל בשנת 2010.אבל גולת הכותרת, ללא ספק, היא המערה המרשימה, שלמעשה כלל לא מערה אלא קשת ענקית תלויה בין שמיים לארץ, ומתחתיה תהום. בעבר הייתה המערה סגורה כמעט מכל עבריה, עד שתהפוכות גיאולוגיות חשפו את פתחה הדרומי, התמוטטות פערה את תקרתה, וכל שנותר הוא קשת סלע מרהיבה שדרכה תוכלו לצפות בנוף ירוק ומדהים במיוחד. התצפית המרשימה נפרשת עד לים התיכון ורכס הכרמל.

שימו לב! אין לעבור את מעקה הבטיחות. המעבר מותר אך ורק למדריכי גלישת מצוקים והגולשים שתראו במקום או לגורמים המוסמכים לכך. במידה ואתם עם ילדים קטנים, השגיחו עליהם היטב.

כמה יופי במסלול טיול אחד. ולמי שיש חשק, יש המשך!


ויש עוד מסלולים מקסימים בפארק:

שביל אמיר- שביל מקסים לאורך המצוק. הורים לילדים קטנים, יש להשגיח היטב על הילדים!!!

מהמערה יש ללכת שמאלה בעקבות סימון שבילים אדום. עיברו את תקרת המערה והמשיכו לאורך השביל. לאחר 100 מטר תגיעו למצפור אמיר, פינה שקטה וקסומה המשקיפה לנוף מרהיב, שהוקמה לזכרו של סא"ל אמיר מי-טל, מג"ד גדוד ברק של חטיבת גולני, שנהרג בפעולת צה"ל בלבנון בשנת 1988. לאחר 10 דקות הליכה נוספות תחצו גדר ומשם יש להמשיך עם הסימון הכחול מעלה בעקבות השילוט לרחבת החניה. אנחנו בחרנו באחת מהנקודות בשביל כמקום לפיקניק מקסים.

שביל אמיר, טיול לאורך המצוק המתאים גם לטיול עם הכלבים, יש להשגיח על הילדים!


שביל הבוסתנים וחורבת אדמית

מסלול קל של כקילומטר (שעת הליכה) שעובר בשביל חורבת אדמית, המסומן בירוק, ושב בשביל ערוגות הבושם ובשביל הבוסתנים, המסומנים בכחול.

שביל הבוסתנים יוצא ממצפור אלדד רגב ואודי גולדווסר ופונה צפונה בין עצי יער שנטעה קק"ל ובהם עצי חרוב, אלון מצוי, אורן וארז. השביל מתעקל בין עצי ברוש וחוצה את דרך הנוף של הפארק (היזהרו מרכב שעלול לחלוף בדרך!).

לאחר חציית דרך הנוף מטפסים אל משטח סלע שבו נמצאים שרידים של בית בד חצוב בסלע. מכאן השביל ממשיך למדרון הצפוני של חורבת אדמית ומתפתל בין עצי בוסתן אל טרסות צמחי תבלין, הלא הן "ערוגות הבושם". בערוגות צומחים צמחי בר המשמשים לתבלין ובהם אזוב מצוי, אזוביון דגול, זוטה לבנה ועוד.

השביל מגיע למצפור הצפוני, המשקיף על הגבול בין לבנון וישראל וממנו יש לצעוד דרומה, אל חורבת אדמית, בין שרידי בתי אבן ועצי תאנה גדולים. בצדה המערבי של החורבה נמצאת נקודת תצפית נוספת, המנציחה את טייס חיל האוויר ניר שומרוני, בן קיבוץ ראש הנקרה, שנהרג בעת שטייל ליד מערת קשת. המצפור שוכן ליד עץ האורן הגדול. מכאן השביל יורד בין עצי בוסתן לחרוב הגדול – עץ חרוב הצומח ליד החניון.

איך מגיעים? רושמים בוייז מערת קשת

למי מתאים? בפארק מגוון מסלולים המתאימים לכל אחד, בכל גיל, כולל תינוקות בעגלות ומוגבלי תנועה

קישור למיקום: https://goo.gl/maps/abUi1ksEbXEdnT2t71 Comment


sharonmachat
sharonmachat
Nov 25, 2020

צילומים משגעים. עושה חשק...

Like
bottom of page